Først som sidst handler markedsføring og salg om at levere det rigtige budskab til den rette person – i rette tid. Det kan være svært i et fragmenteret medielandskab, og segmentering af kunder bliver vigtigere og vigtigere.
I gamle dage – altså dengang der ikke fandtes internet og sociale medier – foregik kommunikationen med potentielle kunder gennem få medier. Man skulle ramme bredt og tale til mange. I dag er det lige omvendt. Der findes en lang række forskellige platforme, hvor du kan agere med kunderne, og kommunikationen foregår mere eller mindre én til én.
Det stiller krav til dit markedsførings- og salgsarbejde. Du skal vide, hvor dine vigtigste målgrupper befinder sig, hvilke behov de har og hvordan du løser deres problemer.
Der er mange måder at gøre det på – én af dem er kundesegmentering. Her anvender vi i Radiant en lang række systemer og markedsdatabaser, men man kan også gøre det godt og simpelt. I sådanne tilfælde foretrækker vi, som HubSpot partner, at bruge HubSpot. Demografi, behov og digitale vaner er nogle af de måder, du kan segmentere på. Kundeundersøgelser og leadscoring er andre.
Nedenfor tager vi et kig på, hvordan du kan bruge lister som en del af din kundesegmentering. Vil du have flere gode råd, kan vi anbefale dig at læse artiklen “3 tips til segmentering af kundedatabasen i HubSpot“.
Brug kundelister som segmenteringsteknik
Med HubSpots listesegmentering får du mulighed for at inddele både kunder og brugere af dit website i grupper, så du kan skræddersy den oplevelse, de får i mødet med din virksomhed under jeres salgsproces. Kundelisterne udarbejdes med udgangspunkt i forskellige kriterier, som du naturligvis selv opsætter. Du kan bruge dem til at holde styr på, hvem der er hvor på købsrejsen, så du kan time både markedsførings- og salgsaktiviteterne og dermed øge sandsynligheden for et salg. For at give dig en forståelse for, hvordan du kan bruge HubSpot til segmentering, har vi udarbejdet et tænkt eksempel; du driver en forretning, der sælger en løn-platform til danske virksomheder. I den forbindelse kunne du eksempelvis segmentere ud fra følgende kriterier:- Leads der har adresse (eller IP-adresse) i Danmark.
- Leads der arbejder i en virksomhed med under 500 ansatte.
- Leads der har besøgt jeres website inden for den sidste måned.
- Leads der har brugt minimum 5 min. på landingssiden for priser.
- Leads der har tilmeldt sig jeres nyhedsbrev eller downloadet specifikt materiale.